Sunday, August 19, 2007

Global Isınma Kutupları Eritebilecek mi?

Sarhoş olup blog yazmaya bir son vermenin zamanı geldi gibi gözüküyor. Aşka gelip kısa ve absürd hikayeler yazmak, ya da sevdiğimiz şairlerden şiirler recite etmek çok prim yapmıyor bu camiada. Gelen tepkilerden de açık ve net anlaşılıyor bu. Peki, öyle olsun. O zaman hemen sert bir manevrayla ciddi meselelere geri dönelim. Bakalım neler olmuş makro ve mikro çevrede. Geçtiğimiz hafta Putin çok da çaktırmadan eneteresan bir kelam etti, "tek kutuplu dünya çok zararlı, çok fena bişey" diyerek adeta çift kutuplu günlerin kutup başı olduğu günleri yadetti. Bu laflar daha da ısınacak bir dünyanın habercisi olabilir mi acaba diye düşünmeye yeltenirken, hemen direksiyonu kırıyor ve kutupların kendi hayatlarımızdaki tezahürlerine bakıyoruz. Putin gibi sanırım, hiç kimse kutupsuz bir hayatı hayal edemiyor artık. Ya da zaten hiç bir zaman mümkün olamayacak bir hayaldi bu. Öyle ki, en basit günlük yaşamda bile bir araya gelmesi imkansıza yakın olan kutupcuklar söz konusu. Bu aralar en popüler olanlarıı ise medeni hallerin oluşturduğu kutuplar sanırım. Evli ve çocuklular, sade evliler, nişanlılar, bekarlar, arananlar vs gibi farklı fraksiyonlar kendi hegemonyalarını kurmaya çalışırkan sabit bir rekabet içindeler mütamadiyen. Ne yazık ki bu farklı türlerin mesele ve gündemlerinin bir araya gelmesi veya uzlaşması şimdilik mümkün gözükmüyor. Evliler birbirlerini evlerinde ziyaret edip, kanape ve sehapadan oluşan oturma setlerinin etrafında zaman geçiriyorlar, evli ve çocuklular sadece türdeşleriyle beraber tatile çıkıp, tatil köyleri dışında bir ortamda var olmayı hayal bile edemiyorlar. Nişanlılar ( ki en ilginç fraksiyonlardan biri bu bence), sosyalleşmelerini yine kendi türleriyle yapıyorlar ancak aktiviteleri sadece bu ara-dere dönemin önemli meselelerini konuşmaktan ibaret olduğu için zorunlu olarak yine sadece kendi kutup üyeleriyle muattap olabiliyorlar, zira düğün yeri, tafta/dantel fiyatları, mutfak rafları gibi Nurullah Ataç metinlerini aratacak denli eğlenceli konuları kendileriyle konuşup fikir alışverişi yapabilecek başka kimse olmayabiliyor etrafta haliyle. Bekar adı verilen zümre ise, yukarıda adı geçen aktivitelerin topundan hiç hazzetmediği için, kendi türü dışındakilerin gittiği mekanlara gitmeyi zul biliyor. Kazara böyle bir yerde bulursa kendini, ciddi bir oksijen taviyesine ihtiyaç duyuyor, aksi takdirde tıbbi müdaheleye maruz kalabiliyor. İşin ilginç kısmı, bütün bu kutup ve gruplar kendi ait oldukları grup dışındakileri hor görerek, kazın ayağı her ne kadar farklı olsa bile kendi türlerinin en ideali olduğu konusunda yarı ilüzyon bir gerçeklik yaratmaya ve dahası bu gerçekliği dünya aleme empoze etmeye çalışıyorlar.

Bush Putin'e ne yanıt verecek bakalım ama ne derse desin tek kutuplu dünyayı savunacak verileri bulması ve savını destekleyebilmesi bu şartlar altında zor gözüküyor.

4 comments:

Anonymous said...

Bir süredir size yazılan yorumları okuma fırsatım olmadı. Yorum yazmasam bile sizi takip eden biri olarak kısa hikayelerinizi beğendiğimi ifade edeyim o halde. Belli ki tezahürat istiyorsunuz:)Fraksiyonlar arası ilişkileri ne güzel ifade etmişsiniz. Bir ben nefessiz kalıyorum sanıyordum kendi grubum dışındakiler ile...
Bizi bırakmayınız. Zira sizde bilirsiniz ki bizim fraksiyon üyeleri zaman zaman saldırgan ve can sıkıcı olabilirlerrrr... Putin ile ilgili bişi yazmak istemedim. Ciddi ciddi konuşmak ta:)

Zeynep said...

ormanda bisiklete binerken iyi ihtimalle yaninizda ne yaptigini bilen bir arkadas bulunur onu takip edersiniz. zatwn birlikte ormana gitmenizin sebebi de muhtemelen bu arkadastir. once bir suru patika vardir, biri secilir, daha sonra baska secimler de yapilir. bir yere gelirsiniz ki artik birey olarak secim yapmak soz konusu degildir, geri donemezsiniz cunku yolu coktan unutmussunuzdur. ileriye gitmek icin arkadasiniza guvenmek zorundasinizdir, o da bir noktadan sonra size. yol hafizanizin birlikte olusmaya baslar. siz ve ormandaki diger varliklar olarak dunya ikiye bolunur. zincirler kopmaz, lastikler patlamazsa yolculuk cok da keyiflidir.

Schimdi said...
This comment has been removed by the author.
Schimdi said...

Cocuklular... Evliler evsizler? Sehpalar? Fraksiyonlar? Neden boyle kalıplardasınız ki? Bunların varlığının tek sebebi sizde de bulunan bu tanımlar.... Bazılarına farketmez evli evsiz, cocuklu cocuksuz.... Bana birsey katacak kimsenin dibinden ayrilmam... havuz basinda, sehpa basinda, dag basinda da.